Tematyczny serwis o Republice Federalnej Niemiec

Wymiana handlowa Niemiec

Handel zagraniczny jest podstawą niemieckiej gospodarki, a samie Niemcy często nazywa się modelowym państwem eksportowym. Republika od dziesięcioleci znajduje się w czołówce światowej pod względem obrotów w handlu zagranicznym, a w powojennej historii Niemiec praktycznie zawsze szczyciła się dodatnim bilansem w handlu zagranicznym. W latach 2003-2008 to właśnie Republika Federalna Niemiec była największym światowym eksporterem. W 2009 roku straciła miejsce lidera na rzecz Chin. Jednocześnie Niemcy znajdują się w trójce największych importerów świata, walnie przyczyniając się do dynamiki handlu światowego. W roku 2009 Niemcy wyeksportowały towary o wartości 667,1 mld euro (spadek o 18,4% w stosunku do roku 2008) , a dodatni bilans w handlu zagranicznym wyniósł 136,1 mld euro.

Niemcy jako państwo eksportowe

Pod względem nadwyżki w bilansie handlowym Niemcy wyprzedzają tylko Chiny. Niemcy eksportują: samochody oraz części samochodowe (17.5% całego eksportu w 2008 roku), maszyny (14.8%), chemiczne (13.9%), urządzenia elektryczne (5,2%) urządzenie precyzyjne (optyczne, laserowe, medyczne i sterujące - 4.0%), produkty rolnicze (4.0%). Niemcy importują głównie wyroby chemiczne (11.6% całego importu w 2008 roku), surowce energetyczne (ropę naftową oraz gaz) i paliwa (10%), samochody oraz części do nich (9%) ponadto rudy oraz koncentraty metali (7.7%), urządzenia i maszyny (7.1%), a także produkty rolno-spożywcze (4.6%) oraz wyroby przemysłu lekkiego (odzież i tekstylia oraz skóry).

Partnerzy handlowi Niemiec

Blisko 65% niemieckiego eksportu kierowanego jest do krajów europejskich (szczególnie UE), 10% do Ameryki Północnej (ze szczególnym uwzględnieniem USA), a 13% do Azji. Do głównych partnerów handlowych Niemiec należy zaliczyć: Francję (wartość handlu wzajemnego: 163,57 mld euro, dane za 2008 rok), Holandię (137,72 mld euro), USA (117,53 mld euro) W. Brytanię, Włochy, Belgię, Rosję (głównie eksport samochodów i maszyn, a import surowców energetycznych).
 

Dowiedz się więcej

Handel w liczbach

Partnerzy Niemiec

O serwisie

infoNiemcy to niekomercyjny serwis, prezentujący informacje na temat Republiki Federalnej Niemiec. Znajdziesz tu najważniejsze informacje o historii, polityce oraz gospodarce Niemiec.

Masz jakieś sugestie? Napisz do nas!