Tematyczny serwis o Republice Federalnej Niemiec

Republika Weimarska

Przedłużająca się pierwsza wojna światowa i związane z tym niezadowolenie wśród społeczeństwa niemieckiego były katalizatorami zmian. Ich kulminacją był z kolei bunt marynarzy w Kilonii, który określa się mianem rewolucji listopadowej. Kapitulacja Niemiec, upadek cesarstwa i proklamowanie republiki parlamentarnej były zaczątkiem nowego państwa, na czele którego jako kanclerz stanął Friedrich Ebert. Nowopowstałe zgromadzenie narodowe zebrało się 6 lutego 1919 roku w Weimarze, a w 31 lipca 1919 roku przyjęto nową konstytucję. Pierwszym prezydentem republiki został Ebert.

Próby obalenia republiki

Pierwsze lata Republiki Weimarskiej nacechowane były wewnętrznymi konfliktami oraz walką o władzę. Wiosną 1920 roku oddział Freikorps pod dowództwem generała Walthera von Lüttwitza dokonał próby obalenia rządu i mianowania Wolfganga Kappa nowym kanclerzem Rzeszy. W Zagłębiu Ruhry doszło z kolei do próby komunistycznego przewrotu. Wydarzenia te przeszły do historii jako Pucz Kappa i były znamienne dla historii republiki, wstrząsanej wewnętrznymi konfliktami oraz nękane. Problemy gospodarcze, których kulminacja była hiperinflacja wiosną 1923 roku spowodowane były koniecznością wypełnienia zobowiązań traktatu wersalskiego, na mocy którego Niemcy miały zapłacić reperacje wojenne w wysokości 132 mld Marek w złocie. Na poczet tych należności Francja zajęła w 1923 roku terytorium Zagłębia Ruhry.

Ruchy społeczno-polityczne

Był to również czas, gdy na sile i popularności przybierały radykalne ruchu społeczno-polityczne. Bastionem nacjonalistów stała się Bawaria, czego dowodem była próba puczu w Monachium w nocy z 8 na 9 listopada 1923 roku, przeprowadzona przez NSDAP pod kierownictwem Adolfa Hitlera. Obalenie rządu w Bawarii miało być początkiem przewrotu ogólnopaństwowego i asumptem do przeprowadzenia rewolucji narodowo-socjalistycznej. Pucz udaremniono, NSDAP zdelegalizowano, a jego przywódcy trafili do więzienia. Skazany na 5 lat Hitler napisał w wiezieniu „Mein Kampf”, a po skróceniu kary wyszedł na wolność w 1924 roku.
 

Dowiedz się więcej

Kalendarium wydarzeń

O serwisie

infoNiemcy to niekomercyjny serwis, prezentujący informacje na temat Republiki Federalnej Niemiec. Znajdziesz tu najważniejsze informacje o historii, polityce oraz gospodarce Niemiec.

Masz jakieś sugestie? Napisz do nas!