Tematyczny serwis o Republice Federalnej Niemiec

Historia Niemiec w pigułce

Historia państwa niemieckiego jest ciekawym przykładem nie tylko ewolucji ustrojowej, ale i zmian społecznych. Niemcy, jak żadne inne państwo, zaważyły na architekturze dzisiejszej Europy oraz wiata. Historia Niemiec obfituje w ważne wydarzenia, w których nie brakuje ważnych wynalazków technologicznych (jak np. przemysłowa technologia druku autorstwa Jana Gutenberga) oraz postępowych ruchów społecznych (np. reformacja). Samą dzieje Niemiec można podzielić na następujące okresy:

Powstanie państwowości niemieckiej wiąże się wielką wędrówką ludów, która wywołana została między innymi przez najazd Hunów na Europę w drugiej połowie IV wieku. Przez najbliższe dwa kolejne stulecia ziemie Germanii zostały podbite przez Franków i schrystianizowane. Ziemie Germanii weszły w skład cesarstwa rzymskiego utworzonego przez Karola Wielkiego. Na mocy traktatu w Verdun 843 nastąpił rozpad imperium Franków na trzy części - zachodnią, środkową i wschodnią. Ta ostatnia stała się zalążkiem późniejszego państwa niemieckiego, którego pierwszym władcą był Ludwik I Pobożny.
 

Dowiedz się więcej

O serwisie

infoNiemcy to niekomercyjny serwis, prezentujący informacje na temat Republiki Federalnej Niemiec. Znajdziesz tu najważniejsze informacje o historii, polityce oraz gospodarce Niemiec.

Masz jakieś sugestie? Napisz do nas!